🎬W dniach 31.05 – 2.06.2023 odbyły się w naszej szkole Warsztaty Filmowe dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Warsztaty prowadził p. Kamil Bembnista - pracownik naukowy Technicznego Uniwersytetu w 🇩🇪Cottbus-Senftenberg, biorący udział w Projekcie „Linking Borderlands” [Łączenie krajów przygranicznych], wspomagała go asystentka p. Joanna Piechota – absolwentka Szkoły Filmowej w Berlinie, operatorka kamery i instruktorka. Innym ważnym gościem była p. Hanna Schudy z Instytutu Spraw Obywatelskich, etyczka, eseistka, aktywistka, mgr środowiska i dr nauk humanistycznych. 🎬W warsztatach uczestniczyli uczniowie z Weinauschule 🇩🇪z Zittau oraz uczniowie z klas ósmych naszej szkoły. Zajęcia odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze. Pierwszy dzień poświęcony był teorii tworzenia filmów. Uczniowie zapoznali się z obsługą sprzętu. Mieli też okazję obejrzeć fragmenty filmów i zwrócić uwagę na techniczne aspekty sztuki filmowej. Mogli również wypowiedzieć się na temat naszego regionu i ważnych dla nich aspektów związanych z życiem w rejonie transgranicznym. 🎬W następnych dniach uczniowie w grupach 🇩🇪niemiecko-🇵🇱polskich mieli możliwość spróbowania swoich sił w sztuce filmowej. Każda grupa przeprowadziła wywiady pracownikami szkoły, instruktorami oraz mieszkańcami Trzcińca. Nakręcono szereg krótkich filmików. Uczniowie sami tworzyli scenariusze i scenografię oraz wykazywali się umiejętnościami aktorskimi. Wszyscy doskonale radzili sobie w kontaktach z gośćmi z Niemiec wykorzystując dobrą znajomość 🇬🇧języka angielskiego. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani i świetnie się bawili. Wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w tego typu zajęciach w przyszłości!