Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie było przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasza szkoła otrzymała 60 000 zł. Do końca 2021 roku wykorzystano 100% przyznanych środków.

W ramach otrzymanego wsparcia zakupiono:

 • Drukarka 3D Moje Bambino Sygnis Edu Lab 3D
 • Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit
 • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 • Kamera przenośna cyfrowa Sony 4K FDR-AX53
 • Statyw do aparatu i kamery
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
 • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 • Laptop Acer TravelMate P2 i3 8GB 256SSD
 • Aparat fotograficzny sony RX100 III
 • ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 12 szt Class VR Premium
 • Kostka ClassVR
 • Class VR – licencja 3-letni dostęp do portalu wirtualnych lekcji
 • Klocki Gigo – zestaw do programowania S4A
 • Klocki Gigo - robot

ClassVR - wirtualne laboratorium przedmiotowe Nowatorskie podejście do nauczania z wykorzystaniem okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System został zaprojektowany tak aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. Zestaw posiada intuicyjny interfejs oraz łatwy dostęp do treści edukacyjnych zlokalizowanych na portalu dla nauczycieli. System Class VR to nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów. Umożliwia zastosowanie m. in. w pracowniach matematycznych, chemicznych, fizycznych, przyrodniczych, biologicznych, geograficznych, językowych, historycznych. Wszystkie treści są wyświetlane jednocześnie i przekazywane z komputera nauczyciela na okulary VR wykorzystywane przez uczniów. Każdy uczeń jest dokładnie w tym samym punkcie lekcji. Umożliwia to nauczycielowi pełną kontrolę nad realizowanymi zadaniami i powoduje, że uczniowie z zaangażowaniem koncentrują się na każdym zadaniu. Okulary Class VR zostały zaprojektowane dla uczniów w każdym wieku. Są w pełni gotowe do pracy w klasie, nie wymagają żadnego dodatkowego urządzenia mobilnego, są bezprzewodowo zarządzane i kontrolowane przez dedykowany portal dla nauczycieli. Zintegrowany system ładowania zainstalowany w skrzyniach z aktywnymi wentylatorami umożliwia bezpieczne ładowanie nawet gdy skrzynie są zamknięte i zablokowane.

https://www.youtube.com/watch?v=U_FFQvwmSbE

Klocki Klocki Gigo – zestaw do programowania S4A Zestaw pozwala dzieciom uczyć się programowania w praktyce, w środowisku S4A (Scratch for Adruino). To bardzo prosty język, którego z łatwością nauczą się nawet 10-letnie dzieci. Można zbudować aż 40 modeli, od bardzo prostych robotów z napędem na 2 koła do bardzo rozbudowanych maszyn z wieloma funkcjami, i wydawać polecenia przy użyciu konrolera zaprogramowanego w "S4A". Praca z zestawem rozwija logiczne myślenie i kreatywność poprzez budowanie różnych typów modeli.

Klocki Gigo - robot Dzięki zestawowi konstrukcyjnemu łatwiej będzie zrozumieć dzieciom zasady inżynierii i robotyki. Można stworzyć aż 20 różnych robotów, m. in. dźwig, lawetę, ramię robotyczne, itp. Dzięki silnikom i pilotowi zdalnego sterowania modele mogą się poruszać.

Zakupiony sprzęt można użytkować na zajęciach technicznych, informatycznych, matematycznych, polonistycznych, historycznych, geograficznych, chemicznych, biologicznych, przyrodniczych i językowych.

Zobacz więcej zdjęć