Strona główna
W górę

Ostritz 29.03.2019

    29 marca uczniowie klasy II a i Maja Klasse uczestniczyli we wspólnych zajęciach w Ostritz. Tematem spotkania była „ Moja mała Ojczyzna- mój dom”- Bogatynia, Ostritz- miejsca, w których mieszkamy. Podczas wprowadzenia, uczniowie swobodnie wypowiadali się na temat społeczności, w której żyją; zabytkach, budynkach, ulicach, parkach miejscach niezwykłych w ich miejscowościach. Razem odszukali miejscowości na mapie Polski i Niemiec, określając ich położenia, region, najbliższe miejscowości. Następnie na przygotowanych stacjach w małych grupach polsko- niemieckich układali puzzle, tworzyli wspólne miasto z klocków, pracowali ze słownikiem polsko-niemieckimi poznając nowe słowa. W parach wykonali pracę plastyczną "Moja Ojczyzna, mój dom." Wspólna nauka i zabawa sprawiła im wiele radości i satysfakcji.

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Bogatynia 15.03.2019

    15 marca odbyło się spotkanie klasy II a i Maja Klasse z Ostritz. Podczas zajęć uczniowie swobodnie wypowiadali się na temat zmian zachodzących w przyrodzie i pierwszych oznak wiosny. Po krótkiej rozmowie i wprowadzeniu do tematu dnia, uczniowie zostali podzieleni na grupy mieszane. W grupach i parach wykonywali zadania na przygotowanych stacjach. Na stacji pierwszej stworzyli piękne plakaty przedstawiające Panią Wiosnę, utrwalili kolory oraz grając w wiosenne memory, poznali kwiaty wiosenne w języku polskim i niemiecki. Na stacji drugiej wykazali się umiejętnościami plastycznymi i każdy własnoręcznie wykonał obrazek pt. „Przebiśniegi”. Na stacji trzeciej uczniowie brali udział w zabawach ruchowych na sali gimnastycznej. Wiosenne konkurencje tj: szukanie i zbieranie gałązek bazi do wiosennych bukietów, latające pisanki, wędrujące jaja wielkanocne, mega pisanki do skopiowania, trafione jajo i słodki traf, sprawiły dzieciom wiele zabawy i radości.

    Na koniec zajęć każde dziecko zostało obdarowane słodką niespodzianką.

    Szczególne podziękowania uczniowie i wychowawca kl. II a kierują do p. Alony Pawelskiej, p. Beaty Olkiewicz i p. Pawła Wiśniewskiego za przeprowadzenie zajęć, pomoc i zaangażowanie.

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

 

Bogatynia 11.01.2019

"ZDROWY TY, ZDROWA JA" - to temat kolejnego spotkania klasy I a i zaprzyjaźnionej klasy z Ostritz. Podczas zajęć dzieci medytowały, dowiedziały się jak dużo cukru zawierają niektóre produkty np. Coca Cola, czekoladowy batknik itp. Robiły owocową sałatkę i bawiły się na świeżym powietrzu, zjeżdżając na sankach z górki.

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Bogatynia 11.01.2019

Spotkanie klasy II a i Maja Klasse

    Podczas pierwszego spotkania w nowym roku kalendarzowym klasa II a i Maja Klasse z Ostritz poznali tradycje obchodów Dnia Babci i Dziadka w Polsce i w Niemczech. Jak się okazało w Niemczech nie ma ustalonej daty, wszystkie szkoły i przedszkola same wybierają miesiąc, w którym obchodzą te święta. Uczniowie swobodnie rozmawiali na temat swoich dziadków, opowiadali jak lubią z nimi spędzać czas i za co tak bardzo ich kochają. Podczas zajęć, na przygotowanych stacjach w parach wykonywali laurki dla babci i dziadka, układali i zapisywali życzenia w języku polskim i niemieckim. Wspólnie uczyli się piosenki pt. „Mniam, mniam, mniam słodkich dziadków mam. ” Każdy wykonał przepiękny upominek dla dziadków. Na koniec odbyło się podsumowanie zajęć i utrwalenie zdobytych wiadomości.

Wioletta Zdanowicz

Alona Pawelska

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Ostritz 14.12.2018

Spotkanie świąteczne II a i Maja Klasse

    Nasze ostatnie spotkanie w roku kalendarzowym 2018 zaczęło się od wysłuchania bajki pt. "Wigilijna opowieść". Następnie uczniowie podzieleni zostali na stałe grupy polsko-niemieckie. Podczas wykonywania zadań na przygotowanych stacjach uczniowie dowiedzieli się jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce i w Niemczech. Wspólnie szukali różnic i podobieństw w zwyczajach i tradycjach. Dopasowywali wyrazy do powstałych z puzzli ilustracji,poznając nowe słownictwo w języku polskim i niemieckim. Układali słownie życzenia świąteczne w parach, ćwiczyli wymowę. Podczas wizyty w kościele chrześcijańskim w Ostritz,dzieci uczyły się śpiewać kolędę „Cicha noc” w obu językach. Na koniec zajęć obie grupy zostały obdarowane słodką niespodzianką.

Wioletta Zdanowicz

Alona Pawelska

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Ostritz 23.11.2018

SPOTKANIE II A I MAJA KLASSE

Po serdecznym przywitaniu, nauczyciele z Ostritz omówili tematykę spotkania i podzielili uczniów na grupy polsko- niemieckie. Uczniowie na stacji 1 śpiewali piosenkę o częściach ciała i wcielali się w role chorego w małym teatrzyku, ucząc się słówek i zwrotów polskich i niemieckich tj: Jak się czujesz? Czuję się niedobrze. Co cię boli?. Na stacji 2 w parach wykonywali masaż pleców partnera „Pieczenie pizzy“ oraz za pomocą różnych zmysłów próbowali odgadnąć smaki różnych produktów przygotowanych w miseczkach. Na stacji 3 podczas zabawy na palcu prowadzili „ślepego“ partnera przez parkur używając słówek tj. do góry, w dół, w prawo, w lewo, prosto, schyl się w obu językach. Spotkanie sprawiło im wiele radości podczas nauki i zabawy, zgodnie współpracowali, pomagali sobie w wymowie poznanych słówek i zwrotów.

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Bogatynia 09.11.2018

Spotkanie Klasy II a i Maja Klasse

Dnia 9 listopada 2018 r. uczniowie klasy II a i Maja Klasse z Ostritz uczestniczyli we wspólny, spotkaniu w SP 5 w Bogatyni. Tematem zajęć było doskonalenie zmysłów, którymi poznajemy świat. Po krótkiej rozmowie i wprowadzeniu do tematu, uczniowie zostali podzieleni na grupy mieszane. Każda grupa miała wykonać zadania na przygotowanych stacjach. Na pierwszej stacji uczniowie według własnych pomysłów ozdabiali swój nowy słowniczek polsko- niemiecki, doskonalili umiejętność dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, powtarzając i utrwalając przy tym liczebniki w obu językach. Wykonali również sylwetki człowieka i umieścili na nich pięć narządów zmysłu. Na stacji drugiej uczestniczyli w zabawach sprawdzających poszczególne zmysły: Zgadnij jaki to zapach”, „Co słyszysz?”, „Znajdź różnice”, „Rozpoznaj smak”, „Co się znajduje w worku”. Nazywanie zmysłów i narządów zmysłu, pozwoliły na wykonanie kolejnych zadań. Na stacji trzeciej uczniowie zaprezentowali grupie niemieckiej krótką historię o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie wykonali kokardy w barwach narodowych, które przypięli do piersi. Punktem kulminacyjnym był udział uczniów w uroczystym apelu z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wraz z gośćmi uczniowie obejrzeli program artystyczny, a o 11:11, tak jak wiele szkół w Polsce w tym dniu, odśpiewali wspólnie hymn narodowy. Po zajęciach uczniowie wymienili się wrażeniami, spostrzeżeniami i udali się na wspólny obiad.  

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Bogatynia 05.10.2018

Dnia 5 października 2018 r. klasa IIa i Maja Klasse spotkały się w SP 5 w Bogatyni w ramach swoich wspólnych zajęć. Podczas powitalnego kręgu uczniowie rozmawiali na temat jesiennych zmian w przyrodzie, wymieniali się swoją wiedzą i doświadczeniami. Następnie zostali podzieleni na grupy mieszane i pracowali na przygotowanych stacjach. Na pierwszej stacji mieszali jesienne barwy wykonując drzewa rosnące w sadzie, uczyli się wspólnie nowych słów w języku polskim i niemieckim (śliwa- śliwki, jabłoń- jabłka, grusza- gruszki). Na stacji drugiej w parach wykonywali sałatki z jesiennych owoców. Na stacji trzeciej przygotowano dla nich gry i zabawy ruchowe. Uczniowie pokonywali przeszkody i zaliczali zadania skutecznie ze sobą współpracując. Zabawa była świetna, ponieważ dzieci musiały pokonać trasę w wielkich kaloszach w deszczowym biegu, toczyły dynie, brały udział w wykopkach i jesiennych zbiorach owoców. Na koniec zjadły pyszny obiad i podsumowały spotkanie.

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Hartau 25.09.2018

Dnia 25.09. 2018 r. uczniowie klasy II a i Maja Klasse w Ostritz udali się na wspólną wycieczkę do Hartau. Po przyjeździe na miejsce dzieci zapoznały się z terenem i budynkiem centrum i przynależnych obiektów towarzystwa zarejestrowanego „Birkenhof Hartau e. V.” (zagroda ze zwierzętami, plac zabaw...)

Zajęcia zaczęliśmy wspólną podróżą „ Z Ganeshą w podróż do Indii – Kraina Tysiąca i jednej Nocy! Po wspólnych doznaniach i ciekawych informacjach, uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy mieszane. Na stacji pierwszej pod okiem szkoleniowca, dzieci mogły poznać tajniki jogi- ćwiczeń relaksujących i wyciszających. Ćwiczenia przyniosły wiele radości i satysfakcji z ich prawidłowego wykonywania. Na stacji drugiej dzieci miały za zadanie ułożyć wspólny jesienny mandal według swoich pomysłów z naturalnych zbiorów. Trzecia stacja- to poznanie procesu powstawania i pieczenia chleba. W parach polsko- niemieckich dzieci wyrabiały chleb z ulubionymi dodatkami tj. słonecznik, pestki dyni, sezam czy pieczona cebulka. Podczas przerw miedzy stacjami wszyscy świetnie i zgodnie bawili się na placu zabaw, rozgrywali mecze piłki nożnej albo dokarmiali zwierzęta, które żyją w zagrodzie. Po zakończonym spotkaniu, uczniowie wyrazili swoje zadowolenie i podziękowali organizatorom. Każdy z uczestników został obdarowany słodkim poczęstunkiem i mógł zabrać upieczony przez siebie chleb do domu.

Wioletta Zdanowicz

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

 

Ostritz 21.09.2018

Dnia 21 września 2018r. po wakacyjnej przerwie klasa II a i Maja Klasse spotkały się na wspólnych zajęciach w Ostritz. Spotkanie rozpoczęło się powitalnym kręgiem, gdzie dzieci pozdrawiały się w różnych językach świata. Następnie uczniowie zjedli razem drugie śniadanie i udali się na przygotowane stację. Na pierwszej z nich wypowiadały się na temat wakacyjnych wspomnień, własnych przeżyć i przygód oraz pokazały zgromadzone pamiątki. Na drugiej stacji w parach mieszanych wykonywały wspólny plakat i wizytówkę, a następnie integrowały się w zabawie „Przypomnij sobie moje imię…” Nie obyło się również bez wspólnych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Po zakończonych zajęciach dzieci mogły podzielić się wrażeniami i słownictwem jakie zapamiętały podczas zajęć.

Projekt dofinansowany przez PNWM

 

 

 

 

 

Spotkanie klasy Va - 16.03.2018, 19.03.2018

 

Spotkanie klasy Ia - 16.03.2018, 19.03.2018

 

Spotkanie klasy IIIa i IIIb - 16.03.2018, 19.03.2018

 

 

Spotkanie klasy IIIa i IIIb - 24.11.2017, 27.11.2017

24 listopada klasy IIIa i IIIb udały się na spotkanie do zaprzyjaźnionej szkoły w Ostritz. Zajęcia, które zostały zaplanowane na ten dzień były związane z ogniem. Dzieci poznały nowe słownictwo związane z tematem, wykonały prace plastyczne – „Ogień”. Piekły na ognisku pyszne, słodkie rogaliki okręcane na patyku z wyrabianego na bieżąco na powietrzu, świeżego ciasta. Na zakończenie bawiły się na placu zabaw.

 

W poniedziałek 27 listopada grupa z Ostritz przyjechała do naszej szkoły gdzie czekały ich bardzo ciekawe zajęcia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci przywitały się jak zawsze w kole przekazując sobie iskierkę przyjaźni. Podzielone zostały na trzy grupy mieszane i przystąpiły do wykonywania zaplanowanych zadań. Jednym z zadań było wykonanie gwiazdy z lekarskich patyczków, drugim renifer, a trzecim kartka bożonarodzeniowa. Na koniec każdy mógł pochwalić się swoimi wytworami i powiedzieć co mu się podobało, a co nie. Po zjedzeniu pysznego obiadu grupa z Niemiec wróciła do domu.

 

 

Spotkanie klasy Ia - 24.11.2017, 27.11.2017

        Klasy Ia i Maja Klasse dnia 24.11.2017  rozpoczęły swoje spotkanie od zabawy ruchowo- integracyjnej "Krasnoludek". Po przedstawieniu planu dnia, uczniowie zostali podzieleni na małe grupy mieszane. Na pierwszej stacji rozmawiali na temat przygotowań do najpiękniejszych w roku świąt, tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w Polsce, w Niemczech i innych krajach na świecie. Obejrzeli i omówili wcześniej przygotowane plakaty i prezentacje multimedialne.  Wspólnie uczyli się pięknej kolędy pt. "Cicha noc" w obu językach. Na drugiej stacji uczniowie na przygotowanych kartach pracy dodawali i odejmowali w zakresie 9, kolorowali świąteczne dekoracje.  Uczyli się kolorów w języku polskim i niemieckim. Na stacji  trzeciej wykonali  piękne i pomysłowe ozdoby świąteczne: choinki i bombki. Na zakończenie jak to w naszym zwyczaju bywa, uczniowie i nauczyciele omówili zajęcia i wymienili się swoimi spostrzeżeniami. Każdy z  uczestników dostał na koniec słodką- mikołajkową niespodziankę.

         Dnia 27 listopada klasa Ia i Maja Klasse spotkały się w Ostritz z przedstawicielem straży pożarnej. Dzieci zapoznały się zawodem i pracą strażaka,   jego mundurem i wyposażeniem. Swobodnie rozmawiały, zadawały pytania i dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat bezpieczeństwa podczas obcowania z ogniem w domu i poza domem. Eksperymentowały ze światłem i ogniem pod bacznym okiem strażaka i nauczycieli. Wzięły  udział w ogniowym show pod profesjonalnym kierownictwem artystki, mistrzyni ognia. Poznały nowe słowa w języku polskim niemieckim. Aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych na szkolnym placu zabaw.

                                                                                                                                                                                                                        p.W.Zdanowicz

 

Spotkanie klasy Va - 24.11.2017

 

 

Spotkanie klasy IIIa i IIIb - 20.10.2017, 23.10.2017

        W dniach 20-23.10.2017r. odbyły się kolejne spotkania klas IIIa, IIIb z uczniami z Ostritz w ramach współpracy polsko – niemieckiej. 20 października wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę do Nadleśnictwa w Ruszowie. Tam czekały na nas ciekawe zajęcia przygotowane przez pana Jacka Okonia, który w bardzo profesjonalny sposób przybliżył nam faunę i florę Borów Tucholskich. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat życia zwierząt. Podczas wycieczki szukaliśmy tropów pozostawionych przez zwierzynę i rozpoznawaliśmy, które ze zwierząt jest właścicielem danego tropu. Po zajęciach edukacyjnych piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Od panów leśniczych otrzymaliśmy słodki poczęstunek. Podczas drugiego spotkania - 23 października w szkole w Ostritz, uzupełnialiśmy słowniczki i wykonywaliśmy leśne duszki z darów lasu, które znaleźliśmy podczas wycieczki. Uczyliśmy się nazw drzew w języku polskim i niemieckim. Po obiedzie odbyła się ewaluacja spotkań.

 

 

Spotkanie klasy Ia - 23.10.2017 - Wycieczka do Nadleśnictwa Ruszów

Podczas kolejnego spotkania w ramach współpracy polsko- niemieckiej uczniowie klasy I a i Maja Klasse wybrali się na wspólną wycieczkę do lasu w Ostritz. Po podziale na grupy i pary mieszane, uczniowie układali mandale z materiałów naturalnych, wykonywali twarze ducha lasu z gliny i naturalnych dekoracji. Podczas wspólnych gier i zabaw poznawali liście i owoce drzew rosnących w lasach utrwalając równocześnie słownictwo w języku polskim i niemieckim. 
W poniedziałek 23.10.2017 r. obie klasy wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa w Ruszowie. Uczniowie spotkali tam pana leśniczego, z którym wyruszyli do pobliskiego lasu. Poszukiwali tropów zwierząt żyjących w lesie, poznawali drzewa, ich owoce, zapachy lasu. Po krótkiej wyprawie uczestniczyli w zajęciach w pracowni przyrodniczo- edukacyjnej. Poznali zwierzęta żyjące w polskich lasach. Wspólnie obejrzeli filmy pt. "Las" oraz "Jak zachowywać się w lesie". Na podwórku brali udział w grach i zabawach ruchowych. Na koniec spotkania wspólnie biesiadowali przy ognisku, piekąc pyszne kiełbaski. Podczas pożegnania podziękowali pracownikom Nadleśnictwa w Ruszowie za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć. Za aktywny udział w spotkaniu panowie leśnicy przygotowali dla uczniów słodką niespodziankę.

                                                                                                                                                                                        p.W.Zdanowicz, p.U.Zajączkowska

 

 

Spotkanie klasy Ia - 20.10.2017

Podczas kolejnego spotkania w ramach współpracy polsko- niemieckiej uczniowie klasy I a i Maja Klasse wybrali się na wspólną wycieczkę do lasu w Ostritz. Po podziale na grupy i pary mieszane, uczniowie układali mandale z materiałów naturalnych, wykonywali twarze ducha lasu z gliny i naturalnych dekoracji. Podczas wspólnych gier i zabaw poznawali liście i owoce drzew rosnących w lasach utrwalając równocześnie słownictwo w języku polskim i niemieckim. 
W poniedziałek 23.10.2017 r. obie klasy wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa w Ruszowie. Uczniowie spotkali tam pana leśniczego, z którym wyruszyli do pobliskiego lasu. Poszukiwali tropów zwierząt żyjących w lesie, poznawali drzewa, ich owoce, zapachy lasu. Po krótkiej wyprawie uczestniczyli w zajęciach w pracowni przyrodniczo- edukacyjnej. Poznali zwierzęta żyjące w polskich lasach. Wspólnie obejrzeli filmy pt. "Las" oraz "Jak zachowywać się w lesie". Na podwórku brali udział w grach i zabawach ruchowych. Na koniec spotkania wspólnie biesiadowali przy ognisku, piekąc pyszne kiełbaski. Podczas pożegnania podziękowali pracownikom Nadleśnictwa w Ruszowie za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć. Za aktywny udział w spotkaniu panowie leśnicy przygotowali dla uczniów słodką niespodziankę.
 

                                                                                                                                                                                            Wioletta Zdanowicz, Urszula Zajączkowska

 

Spotkanie klasy IIIa i IIIb 

    W dniach 22-25.09.2017r. uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z uczniami z Ostritz rozpoczęli coroczną współpracę w ramach projektu „Sąsiedztwo i język”. Przez dwa dni spotkania dzieci brały udział w zabawach integracyjnych, które miały na celu odświeżenie wcześniejszych przyjaźni. Uczniowie wykonywali wizytówki z kolorowego papieru, dzięki , którym utrwalali swoje imiona. Oklejali i ozdabiali słowniczki polsko – niemieckie, w których zapisywali nowo poznane słowa. Budowali drzewo przyjaźni ze swoich odrysowanych dłoni, gdzie wypisywali lub rysowali swoje cechy charakterystyczne oraz ulubione zajęcia i zainteresowania. Wesoło bawili się na świeżym powietrzu. Wspólnie zasiadali do obiadów.  Po każdym spotkaniu odbyła się ewaluacja zajęć.

 

 

Spotkanie klasy Ia

    W dniach 22-25.09.2017r. uczniowie klasy Ia i Maja Klasse w Ostritz rozpoczęli swoje coroczne spotkania w ramach projektu „Sąsiedztwo i język”. W piątek podczas zajęć w Ostritz uczyli się wspólnej piosenki pt." Europa- kraina dzieci” w języku polskim i niemieckim. Uczestniczyli w grach i zabawach zapoznawczych. Wykonali plakietki z imionami według własnych pomysłów oraz wspólny plakat przedstawiający kolorowe odciski dłoni. Założyli i zaprojektowali nowe słowniczki polsko-niemieckie. Wspólnie grali i bawili się na świeżym powietrzu. 
W poniedziałek na zajęciach w Bogatyni śpiewali poznaną piosenkę, podczas zabaw integracyjnych utrwalali swoje imiona, rozmawiali o prawach i obowiązkach, normach i zasadach panujących w ich szkołach - omawiali różnice i podobieństwa. Wykonali identyfikatory oraz stworzyli wspólne "drzewo przyjaźni". Pracowali również ze słowniczkami- uczyli się podstawowych zwrotów i słówek w języku polskim i niemieckim. Każde ze spotkań zakończyło się pysznym obiadem i wspólną ewaluacją spotkania.
                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                Wioletta Zdanowicz

 

 

        Spotkanie klasy Va

Dzień  22 września klasa V spędziła  w Ostritz. Podczas  zabaw integracyjnych  uczniowie zapoznali się z kolegami i koleżankami z niemieckiej szkoły, próbowali się dowiedzieć jak najwięcej o ich  zainteresowaniach oraz ulubionych zajęciach szkolnych. Dzieci bardzo chętnie przeprowadzały wywiady z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły. Spotkanie zakończyło się meczem piłki nożnej.

                                                                                                                                                                                                                                  A. Hagel,   A.  Pawelska                                                                

                                                                                                                  

 ,,SZKOŁA’’ -  to temat  spotkania klasy V  z  uczniami  szkoły w Ostritz, które odbyło się  25 września w naszej szkole. Młodzież chętnie poznawała słownictwo w obu językach, uczniowie z Polski i Niemiec aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Spotkaniu towarzyszyła  dobra atmosfera współpracy.

                                                                                                                                                                                                                                                       A.Pawelska