Strona główna
W górę

 

Projekt finansowany z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu COMENIUS "Uczenie się przez całe życie".

Dzień Otwarty
Domów Przysłupowych

 W ostatnią niedzielę maja odbył się już siódmy Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Na niemiecko-czesko-polskim pograniczu 29 maja br. między godz. 10 a 17 udostępnione zostały domy w typowym dla Górnych Łużyc stylu. Natomiast w kilkunastu miejscowościach miały miejsce prowadzone spacery lub wycieczki rowerowe. W niedzielę, 29 maja w Bogatyni odbył się kolejny Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Zainteresowani zabudową przysłupowo-zrębową mogli podziwiać dwa odrestaurowane budynki. Dzieci z naszej szkoły również wzięły udział w tym dniu. Razem z paniami: Magdaleną Barankiewicz i Agnieszką Hagel uczestniczyły w warsztatach plastyczno-technicznych. Dzieci miały za zadanie wykonać szkice Domów Przysłupowych za pomocą wykałaczek, patyczków do szaszłyków, farb. Prace uczniów wyszły przepięknie.

 

Wizyta uczniów we Freitalu

W czwartek, 26 kwietnia 2012r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami z naszych dwóch partnerskich szkół: z Liberca i z Freitalu.

Nasze spotkanie rozpoczęło się wspólnego zwiedzania Muzeum Etnograficznego w Dreźnie, gdzie mieliśmy do czynienia z naszym wspólnym hasłem "Szlakiem Domów Przysłupowych" z historii Saksonii i sztuki ludowej, ale w szczególności z historii i kultury w Górnych Łużycach. Uczniowie oglądali eksponaty: między innymi izbę domu przysłupowego, ozdobne rzeźby z Erzgebirge. W tym dniu pogoda nam dopisała i grupy zwiedziły Stare Miasto w Dreźnie. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Do najważniejszych odbudowanych zabytków należą: Zamek (Dresdner Schloss),rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister),Stara Synagoga, Grünes Gewölbe - galeria sztuki i skarbiec, Semperoper - opera Sempera. 

Po obiedzie uczniowie udali się do szkoły we Freitalu, gdzie czekała na nich praca. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup mieszanych (polsko-czesko-niemieckich). Każdy miał przygotowany arkusz z namalowanym szkicem domu przysłupowego. Dzieci miały za zadanie pokolorowanie go różnymi technikami plastycznymi. Mieli do wyboru farby, węgiel, plastelinę, kolorową bibułe.  Zajęcia były bardzo twórcze.

 

Wizyta nauczycieli we Freitalu

W poniedziałek, 16 stycznia 2012 odbyło się spotkanie nauczycieli naszej szkoły z nauczycielami naszych dwóch partnerskich szkół: z Liberca i z Freitalu. Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektora szkoły niemieckiej Ulricha Hammerschmidta. Uczniowie niemieccy przygotowali śniadanie, po którym wszyscy zostali podzieleni na grupy. Każda grupa wybrała sobie lekcje, które mogła obserwować. Zajęcia przygotowane przez niemieckich pedagogów były bardzo interesujące. Po zajęciach grupy pojechały do Drezna do Muzeum Etnograficznego, gdzie mieliśmy do czynienia z naszym wspólnym hasłem "Szlakiem Domów Przysłupowych" z historii Saksonii i sztuki ludowej, ale w szczególności z historii i kultury w Górnych Łużycach.  Pomimo brzydkiej pogody nauczyciele zwiedzili Stare Miasto w Dreźnie. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Do najważniejszych odbudowanych zabytków należą: Zamek (Dresdner Schloss),rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister),Stara Synagoga, Grünes Gewölbe - galeria sztuki i skarbiec, Semperoper - opera Sempera. 

 

 

Wizyta
Dyrektorów i Koordynatorów

  W dniu 19 maja 2011r. w Libercu odbyło się spotkanie Dyrektorów i koordynatorów szkół uczestniczących w projekcie COMENIUS „Szlakiem Domów Przysłupowych”. Podczas spotkania wspólnie wypracowano formularz sprawozdania z pierwszego roku trwania projektu. Zostały omówione działania, które zaplanowane są na rok szkolny 2011/2012. Wszyscy rozmawiali na temat organizacji wycieczki we wrześniu dla około 100 osób. Dodatkowo tematem rozmów był zakup tablicy prezentacyjnej projektu COMENIUSA. Na koniec rozmawialiśmy o naszych problemach, z jakimi spotkaliśmy się podczas organizacji działań. Oczywiście nikt takich problemów nie miał.

  

Wizyta
w ramach programu COMENIUS

07.04.2011 LIBEREC

 W czwartek, 7 kwietnia 2011r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami z naszych dwóch partnerskich szkół: z Liberca i z Freitalu. Przybyłych gości serdecznie powitała pani dyrektor i koordynator projektu.

Na początku uczniowie zostali podzieli na dwie grupy. Pierwsza grupa zwiedzała dom przysłupowy Solcu i plac pod Ratuszem, druga zaś Valdstejnske domki i plac pod Ratuszem. Później była wymiana. Około 12 wróciliśmy do szkoły, gdzie tam zjedliśmy przygotowany obiad.

Po obiedzie uczniowie z każdej szkoły zostali podzielenie na trzy grupy. Pierwsza grupa tworzyła ceramiczne elewacje domów przysłupowych. Ich ceramiczne wytwory zostały w pracowni, gdzie będą palone, a później zostaną przywiezione na spotkanie. Druga grupa w klasie informatyki tworzyła domy przysłupowe w programie graficznym. Prace uczniów zostały wydrukowane i dzieci mogły je zabrać do domu. Trzecia grupa tworzyła domy przysłupowe z papierów kolorowych i kartonów.  Wytwory uczniów zostały w szkole jako wystawa. Wszystkich dzieciom w pracach pomagali czescy studenci.

Zajęcia były bardzo ekscytujące i twórcze. Czekamy już na kolejne spotkanie, które niestety odbędą się dopiero we wrześniu.

 

Wizyta
w ramach programu COMENIUS

20.01.2011 FREITAL

 

 W czwartek, 20 stycznia 2011 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami z naszych dwóch partnerskich szkół: z Liberca i z Freitalu.

Nasze spotkanie rozpoczęło się wspólnego zwiedzania Muzeum Etnograficznego w Dreźnie,  gdzie mieliśmy do czynienia z naszym wspólnym hasłem "Szlakiem Domów Przysłupowych" z historii Saksonii i sztuki ludowej, ale w szczególności z historii i kultury w Górnych Łużycach. Uczniowie oglądali eksponaty: między innymi izbę domu przysłupowego, ozdobne rzeźby z Erzgebirge. Pomimo brzydkiej pogody grupy zwiedziły Stare Miasto w Dreźnie. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Do najważniejszych odbudowanych zabytków należą: Zamek (Dresdner Schloss),rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister),Stara Synagoga, Grünes Gewölbe - galeria sztuki i skarbiec, Semperoper - opera Sempera. 

Po obiedzie uczniowie udali się do szkoły we Freitalu, gdzie czekała na nich praca. 60 uczniów zostało podzielonych na kilka grup mieszanych (polsko-czesko-niemieckich). Każdy miał przygotowany arkusz wywiadu, na podstawie którego musiał się dowiedzieć kilku ważnych informacji na temat kolegi siedzącego obok. Jako pomoc służyły wszystkim słowniki. Ale nie tylko. Ręce, nogi i mimika były ożywione, ponieważ były również wykorzystywane do porozumiewania się. W końcu dzieci faktycznie musiały dowiedzieć się od innej osoby, czy ma rodzeństwo, zwierzęta, jakie ma ulubione przedmioty, jaką muzykę słucha i innych ciekawych rzeczy. Niektóre grupy radziły sobie za pomocą języka angielskiego. Zajęcia były bardzo ekscytujące, ale i z drugiej strony męczące. Czekamy już na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w szkole czeskiej.

 

Wizyta
w ramach programu COMENIUS

15.12.2010 BOGATYNIA

 

15 grudnia 2010r. nasz szkoła gościła delegacje uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich: z Liberca i z Freitalu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu COMENIUS. Przybyłych gości serdecznie powitała pani dyrektor Małgorzata Turkiewicz-Baczmańska i koordynator projektu – pani Ula Zajączkowska.

Po oficjalnym przywitaniu ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia wszystkie grupy śpiewały kolędy w języku polskim, czeskim i niemieckim. Każda grupa przygotowała piosenki w języku ojczystym i językach partnerów. Uczniowie ze szkoły niemieckiej: Lisa - Marie Freitag i Fabian Hänchen przygotowali kolędę polską „Lulajże Jezuniu” i niemiecką „Oh du Fröhliche”, którą zagrali na saksofonie. Z naszej szkoły swoimi zdolnościami wokalnym pochwaliła się uczennica klasy V Mirella Puchowska. Na koniec wspólnie zaśpiewano kolędę „Cicha noc” w trzech językach.

Po części artystycznej, wszystkie trzy grupy pojechały do Bogatyni. Tam uczniowie zwiedzali Dom Przysłupowy. O charakterystycznej zabudowie przysłupowej opowiadała dzieciom pani Elżbieta Lech-Gotthard. W mieście jest około 160 drewnianych domów, typowych dla architektury wiejskiej południowych Łużyc, Czech i północnej części Dolnego Śląska. Niestety, po powodzi z sierpnia 2010r. ponad 40 z tych domów o konstrukcji szkieletowej zostało w takim stopniu uszkodzone, że ich odbudowa jest trudna do zrealizowania lub wręcz niemożliwa. Ale mamy ogromny entuzjazm, że w naszym regionie zachowało się takie budownictwo, mamy unikalną architekturę w Europie.

Później wszyscy wrócili do szkoły na przygotowany pyszny obiad.

    Po posiłku zaczęły się warsztaty. Dzieci miały za zadanie wykonanie makiety Domu Przysłupowego z wykałaczek. Rozpoczęły od namalowania na dużym brystolu szkicu takiego domu. Następnie przyklejały na niego wykałaczki i patyczki do szaszłyków – tworząc konstrukcję. Na koniec pomalowały go farbami – kolorami charakterystycznymi dla Domów Przysłupowych (biel, czerń, brąz). Nie wszystkim grupom udało się wykonać zadanie, ale prace zostaną wykończone przez polskich uczniów.

Spotkanie się udało. Pomimo ostrej zimy na zewnątrz, u nas panowała gorąca atmosfera. Czekamy już na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w szkole niemieckiej.

 

Pierwsza wizyta
w ramach programu COMENIUS

 

 W dniach od 30.09.2010 do 01.10.2010 odbyła się pierwsza wizyta w ramach realizacji programu COMENIUS „Szlakiem Domów Przysłupowych”. Dyrektorzy i koordynatorzy z ze wszystkich partnerskich szkół: z DE – p. Ulrich Hammerschmidt, p. Petra Schulze, p. Margit Berndt; z CZ - p. Pavel Kos, p. Iveta Rejnartova; z PL – p. Julian Koziobrodzki, p. Ula Zajączkowska spotkali się we Freitalu. Wspólnie zaplanowano działania na rok szkolny 2010/2011 do projektu „Szlakiem Domów Przysłupowych”. W grudniu odbędzie się spotkanie w Bogatyni. Uczniowie z Czech i Niemiec przyjadą do szkoły polskiej. Poznają miasto, szkołę, a przede wszystkim swoich nowych kolegów uczniów i nauczycieli.  

W ramach spotkania dyrektorowi szkoły podstawowej w Bogatyni przekazano czek na 1500 Euro. Pieniążki zostały uzbierane przez uczniów, nauczycieli i rodziców  szkoły niemieckiej dla dzieci, których rodziny ucierpiały w powodzi. A było ich troszkę.  

Oprócz planowania pracy, polscy  i czescy koledzy poznali możliwości działania młodzieży ze szkoły we Freitagu, która jest pozytywnie nastawiona na nowości. Odbyła się także wycieczka do Drezna – tam zwiedzano stare miasto. Znaleźliśmy dużo optymizmu dla przyszłej współpracy, dobrych pomysłów i porozumienia praktyczne i chcemy kontynuować naszą pracę z entuzjazmem i zaangażowaniem.

 

Partnerstwo szkół w Europie: Comenius - program Unii Europejskiej

Jesteśmy tu!!!

 

Nasi szkolni partnerzy w Liberce i Freitalu.

Nasza szkoła w okresie 2010 - 2012 będzie realizować program COMENIUS „Uczenie się prze całe życie” razem ze szkołami: Szkołą Podstawową w Libercu i Szkołą we Freitalu. Najważniejszym punktem realizacji projektu jest wspólne poznawanie architektury dla trzech regionów. Dzieci będą poznawały domy przysłupowe w każdym regionie, będą tworzyły fotodokumentację, a wyniki będą prezentowane w innych szkołach. Koszty projektu zostaną pokryte ze środków Unii Europejskiej – 20, 000 Euro.

Z obydwoma szkołami utrzymujemy kontakty od 2006 roku, uczniowie wspólnie uczestniczyli w wycieczkach i imprezach.

 

Strona główna       O szkole       Aktualności       Uczniowie       Kadra       Rodzice       Praca szkoły       Dokumentacja     Linki